Przejdź do głównej zawartości

Asertywność - kiedy mówić nie.


Umiejętność mówienia nie.
Z czym Ci się kojarzy? To coś dobrego czy może złego? 

Powiedźmy sobie jasno - nie każdy tą umiejętność posiada. Są osoby, którym ciężko przychodzi bycie asertywnym.

A przecież wydaje się, że to bardzo prosta sprawa.
Łatwiej odmówić i mieć święty spokój.
A ty jaki/jaka jesteś?

Z dzieciństwa wynosimy przekonanie, że powinniśmy być posłuszni i stronić od egoizmu. Odmowa oznacza, że ktoś się obrazi i będzie niezadowolony.
Egoizm jest uznawany za zło. Jest to cecha okropna i niewybaczalna w naszym chrześcijańskim społeczeństwie. Owszem, to dobrze, ale nie zapominajmy, że możne istnieć także "dobry" egoizm.




Co to takiego dobry egoizm i czym skutkuje?
Dobry egoizm to zdolność, która opiera się na rozumieniu potrzeb własnego ciała i duszy. Można komuś odmówić ze względu na samego siebie. Mam tutaj na myśli własne potrzeby, przekonania
i absolutnie nie chodzi tu o lenistwo.
Pragnę zaznaczyć, że zbyt często przekraczamy swoje granice i dajemy innym je przekraczać.
Z czasem przestajemy czuć się źle, bo przyzwyczajamy się do beznadziejnej, niewygodnej sytuacji. A przecież nie ma nic złego w powiedzeniu nie.

Kiedy mówić nie?
Tutaj być może Cie zaskoczę, ale to wiesz tylko ty :). Z pewnością Twoje ciało, intuicja podpowiadają, że masz ochotę na coś innego. Często zapala się czerwona lampka, która ostrzega przed tym, że ktoś chce naciągnąć Cie na coś, na co wcale nie masz ochoty. To zdecydowany znak, by odpowiedzieć nie.
Ile razy się zgodziłeś? Jakie były powody?

Warto zaglądać w głąb siebie. To umożliwi nam przyznanie się, że nie chcemy czegoś zrobić, albo zwyczajnie nie mamy na to ochoty.

Dlaczego tak mi na tym zależy? 
Wiem, jak katastrofalne jest w skutkach zmuszanie się do robienia wielu rzeczy dla innych. Zdarza nam się wtedy zapominać o własnych potrzebach. Czasem wydaje się, że trzeba zasłużyć na miłość i uznanie. W takim wypadku harujemy jak wół i mimo to nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Może inni wokół nas są usatysfakcjonowani, ale my sami czujemy się źle.
Tego da się uniknąć i nie trzeba się męczyć.
Nasi bliscy ciągle będą przy nas, nawet jeśli parę razy im odmówimy. Z biegiem czasu stanie się dla nich jasne, że szanujemy swój organizm i swoje siły. Nie będą się już gniewać.


Podsumowując.
Nie musisz się na nic zgadzać. Masz prawo do własnego zdania i spełniania własnych potrzeb. Czasem trzeba być trochę egoistycznym, aby mieć czas dla siebie i dobrze się czuć. Jeśli raz pozwolisz komuś wejść na głowę, zrobi to drugi i piąty raz.
Podkreślam, że nie chodzi o to, aby nagle przestać pomagać innym i myśleć tylko o sobie. Chodzi o to, aby w ogóle o sobie myśleć i nie robić nic wbrew własnej woli. Dobro drugiego człowieka jest tak samo ważne jak moje dobro.  Zwracam uwagę na równowagę pomiędzy służeniem innym, a służeniem sobie. Nie zatracajmy się i żyjmy także własnym życiem i swoimi pragnieniami.


Co sądzisz o tym temacie?
Czy znasz kogoś, kto nieustannie poświęca się dla innych i nie ma nic dla siebie?
Daj znać!

Komentarze

  1. Mi nie jest łatwo być asertywną. Twoje podsumowanie przepiszę na kartce i powieszę w widocznym miejscu, żeby mi weszło w zwyczaj . super

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci za komentarz. Miłego dnia!

Popularne posty z tego bloga

Relax

Wypoczynek . Dla niektórych to magiczne słowo. Coś odległego, coś na co nie ma czasu . Mój nauczyciel polskiego powiedział kiedyś: To nie tak, że nie mamy czasu. Czas jest zawsze. My po prostu przeznaczamy go na inne rzeczy. Codziennie towarzyszy nam szybkie tempo życia. Praca to nasz drugi dom. Do tego, aby być modnym należy ciągle się rozwijać, ćwiczyć, zdrowo odżywiać i dawać z siebie sto procent. Wszystko to jest dobre, dopóki potrafimy postawić granicę pomiędzy obowiązkiem i wypoczynkiem . Zatracanie się w codziennych obowiązkach przyniesie złe skutki dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Obserwuję wtedy ludzi, którzy nie cieszą się życiem, nie mają przyjaciół ani hobby. Ogarnia ich smutek i znudzenie. Zaczynają chorować. Scenariusz nie wygląda obiecująco. Trudności w oderwaniu się od przyziemnych spraw powinny być sygnałem ostrzegawczym. Problemem staje się poproszenie o urlop w pracy. Pojawia się strach przed nowym miejscem. Wypoczynek powinien kojarzyć

Tabu - psycholog.

Człowiek kształtuje się całe życie, ponieważ cały czas czegoś doświadcza. Świat wpływa na nas z każdej strony. Czynnikami są zarówno pozytywne wydarzenia jak i negatywne. Nie da się odciąć od przeżywania. Chciałam podkreślić, że każdy z nas jest człowiekiem i żadne emocje nie są mu obce. Nawet jeśli udaje największego twardziela na świecie. Swoją drogą wydaje mi się, że odwagą nie jest udawanie i ukrywanie swoich uczuć, lecz pokazywanie ich ludziom wokół siebie. Cecha ta pokazuje się poprzez bycie sobą pomimo opinii innych. Często człowiek wrażliwy pojmowany jest jako słaby. Według mnie to ogromny błąd społeczności. Krążący wszędzie stereotyp, który nakleja karteczkę z napisem "słabeusz" . Tak naprawdę człowiek wrażliwy wcale nie musi być słaby. Rozumiem przez to, że osoba nie boi się odczuwania emocji oraz zaglądania w głąb siebie . Taka osoba potrafi cieszyć się z obcowania z naturą, z możliwości pomocy innym, chce rozumieć emocje ludzi. Nie jest zamknięta za sztuk

Wycieczka do Pragi i refleksje.

Warto próbować nowych rzeczy. W ten sposób możemy lepiej poznać siebie i naprawdę odpocząć od codzienności. Rutyna jest bezpieczna, ale często wbrew wyobrażeniom może niszczyć od środka. Zdrowo jest urozmaicić nasze życie nowymi doświadczeniami. Mogą one odbywać się co jakiś czas.  Jest to też sposób, by pokazać innym, że to naprawdę może być fajne. Nie ma się czego bać. Tym samym chciałam Was zachęcić do poznawania nie tylko nowych rzeczy, ale także nowych miejsc. Podczas codziennej szybkiej gonitwy mamy mało czasu, aby pocieszyć się pięknem natury . Gdy odkrywamy nowe miejsca mamy otwarty umysł i chłoniemy piękne widoki całym sobą.  Takie refleksje nasuwają mi się po zwiedzeniu Pragi.  Wełtawa, widok z wieży most Karola wieża przed mostem Karola widok z Hradczan   widok z wieży przed mostem Karola widok z Vyšehrad Archikatedra Świętych Wita  Wełtawa widok z obszarów zamku na Hradc